Polateszt
A mai modern világban az emberek szemének olyan mértékű terheléssel kell megbirkóznia (pl. napi több óra monitornézés), ami nem mindenki számára megy problémamentesen. A szemizmok fáradékonysága egyre fokozódó panaszokhoz vezet, folyamatosan terhelve a vegetatív idegrendszert.
A polateszt vizsgálat elvégzése javasaolt, ha még sosem volt szemészeti vizsgálaton, vagy az alábbi panaszok közül néhány jelentkezett/jelentkezik Önnél. Az alább felsorolt panaszok nem egyformán és nem mind jelentkeznek és jellemzőjük, hogy régebb óta fennállnak, visszatérnek, jellemzően nem múlnak el maguktól.
- fejfájás, migrén (ami sokszor gyógyszerre sem múlik, de az alvás segít)
- fárasztó monitornézés
- vörösödő, égő szem, amit nem gyulladás okoz (nincs váladék)
- gyakori könnyezés
- szemgolyó, szemgolyó mögötti terület, homlok, halánték, orrgyök területének fájdalma
- időnként, főleg sötétben elhomályosuló látás
- koncentrációs zavarok
- olvasási, írási, számolási zavarok
- ha fáradt, szétúszik a kép, egyik szemmel homályosan lát, majd egy idő után egy darabig megint jó
- bizonytalan térérzékelés, távolságbecslés
- esti, éjszakai bizonytalan látás (eső még jobban ront)
Mi az a polateszt?
A polateszt egy átfogó vizsgálat, amellyel pontosan mérhető, hogy a szemek külön-külön hogyan működnek, illetve, hogy a két szem együtt képes-e egy pontra fókuszálni. A vizsgálatot erre szakosodott specialista végzi, aki rendelkezik a szükséges mérőeszközzel. Hazánkban csak néhány orvos / optometrista szakosodott a heterophoria kimutatására.
A vizsgálat alapja a pozitív polarizáció elve alapján alkotott kép, amelyet próbakeretre illeszthető polarizációs szűrőkön keresztül vizsgálunk.
A pozitív polarizáció lényege, hogy hátsó megvilágítású kijelző fehér hátterén az ábrák fekete jelek formájában tűnnek elő, amelyek a különböző polarizációs irányoknak köszönhetően a két szemben eltérő képek megjelenését eredményezik, amelyeket az agyunk, optimális esetben, egy képpé olvaszt össze.